Устами знаменитостей

«Хімія – це математика і поезія разом узяті» - М.В. Ломоносов

воскресенье, 25 января 2015 г.

Відомий земляк

Степан Гжицький
Степан Гжицький - український вчений-біохімік, педагог, організатор наукової діяльності.

Народився 14 січня 1900 р. в родині вчителя у с. Острівець, нині Теребовлянського району. Брат письменника Володимира Гжицького. Закінчив початкову школу в сусідньому селі Довге. З 1911 р. навчався в Тернопільській українській державній гімназії, яку через війну закінчив у 1920 р. Згодом - студент Львівського таємного університету. В 1923 р. вступив на навчання до Львівської академії ветеринарної медицини. Закінчивши її в 1929 р. й отримавши диплом лікаря ветеринарної медицини, залишився працювати старшим асистентом кафедри лікарської хімії та загальної патології.
 В 1931 р. захистив дисертацію і здобув вчений ступінь доктора ветеринарії . Протягом 1932 - 33 рр. працював у Берліні в Інституті біохімії під керівництвом проф. К. Нойберґа . В 1934 р. С. Гжицькому було присуджено за наукові праці звання приват-доцента. Вчений розгорнув активну дослідницьку діяльність, зокрема, вивчав біохімічні процеси в крові коней. Із 1935 р. С. Гжицький почав керувати кафедрою лікарської хімії й разом з тим викладав курс біохімії. В 1937 р. працював у Віденському ветеринарному інституті
Повернувшись до Львова, С. Гжицький продовжував педагогічну й наукову діяльність. У 1940 р здобув науковий ступінь доктора біологічних наук і звання професора кафедри біохімії. За заслуги в розвитку біохімії тварин С. Гжицький обраний у 1959 р. академіком Української академії сільськогосподарських наук. У 1960 р. академікові Гжицькому присвоєно почесне звання Заслуженого діяча науки України.
Наукова діяльність С. Гжицького полягала у дослідженні біохімічних процесів у сільськогосподарських тварин у зв’язку з різними захворюваннями та вивчення особливостей обміну речовин у різних тварин під час їх вирощування. Він запропонував інсулін як лікувальний засіб у ветеринарії. Автор більш як 200 наукових праць. Підготував 14 докторів і 47 кандидатів наук.

До останніх днів учений очолював кафедру біохімії Львівського зооветеринарного інституту. Помер С. Гжицький 19 серпня 1976 р., похований на Личаківському цвинтарі у Львові. 

Комментариев нет:

Отправить комментарий