Тема уроку: Узагальнення та систематизація знань з теми «Основи та солі»
Мета уроку:
навчальна: систематизувати та поглибити знання учнів про класи неорганічних сполук, повторити їх властивості, закріпити вміння складати рівняння хімічних реакцій, називати речовини різних класів, розв’язувати розрахункові задачі за їх участю;
розвивальна: розвивати вміння учнів порівнювати, класифікувати, співставляти, стимулювати розвиток пізнавального інтересу та креативного мислення, формувати вміння розв’язувати нестандартні завдання;
виховна: виховувати самостійність, наполегливість, творчість учнів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Форми роботи: індивідуальна робота, фронтальна робота, робота в парах та групах
Методи навчання: самостійна робота, розв’язування задач, «Хрестики – нолики», «Знайди зайве», «Морський бій», «Практикум», «Мікрофон», методи ТРВЗ – «Символічна синектика», «Мозковий штурм», «Системний оператор».
Обладнання та матеріали: мультимедійний матеріал, таблиці, картки із завданнями, набір реактивів, таблиці «Ряд активності металів», Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва
Організація учнів до навчання
2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку (2 хв)
3. Повторення основних понять. (7 хв)
Вправа «У колі друзів». (Учні працюють в групах – 1-2 хвилини готують питання один одному і обмінюються ними)
Наприклад:
Розподіліть речовини по класах
Ba(OН)2, HNO3, CuSO4, HBr, K2S, H2SiO3, SO3, AlPO4, CaCl2, NaOH, Fe2O3, Cl2O7, К2O, Ca(OH)2, H2SO3
Знайдіть чужинця (Слайд ) (Фронтальна робота з класом)
Учень склав хімічне рівняння, а його молодший братик ненароком порвав аркуш, допоможіть відновити запис, враховуючи, що деякі формули можуть бути зайвими
4. Виконання тренувальних вправ (20 хв)
Заповніть пропуски у рівняннях реакцій (Слайд)
(учні самостійно виконують завдання, з взаємоперевіркою):
Мета уроку:
навчальна: систематизувати та поглибити знання учнів про класи неорганічних сполук, повторити їх властивості, закріпити вміння складати рівняння хімічних реакцій, називати речовини різних класів, розв’язувати розрахункові задачі за їх участю;
розвивальна: розвивати вміння учнів порівнювати, класифікувати, співставляти, стимулювати розвиток пізнавального інтересу та креативного мислення, формувати вміння розв’язувати нестандартні завдання;
виховна: виховувати самостійність, наполегливість, творчість учнів.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Форми роботи: індивідуальна робота, фронтальна робота, робота в парах та групах
Методи навчання: самостійна робота, розв’язування задач, «Хрестики – нолики», «Знайди зайве», «Морський бій», «Практикум», «Мікрофон», методи ТРВЗ – «Символічна синектика», «Мозковий штурм», «Системний оператор».
Обладнання та матеріали: мультимедійний матеріал, таблиці, картки із завданнями, набір реактивів, таблиці «Ряд активності металів», Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва
Хід уроку
1. Організаційний етап (1-2 хв)Організація учнів до навчання
2. Повідомлення теми, мети та завдань уроку (2 хв)
3. Повторення основних понять. (7 хв)
Вправа «У колі друзів». (Учні працюють в групах – 1-2 хвилини готують питання один одному і обмінюються ними)
Наприклад:
- Дайте визначення кислотам
- Які групи оксидів вам відомі?
- Як класифікують кислоти?
- Що спільного в кислот та солей?
- Що відмінного у основ та солей?
Розподіліть речовини по класах
Ba(OН)2, HNO3, CuSO4, HBr, K2S, H2SiO3, SO3, AlPO4, CaCl2, NaOH, Fe2O3, Cl2O7, К2O, Ca(OH)2, H2SO3
Знайдіть чужинця (Слайд ) (Фронтальна робота з класом)
- K2O, CO2, Са(ОН)2, SO3, H2O, Fe2O3 (Са(ОН)2 – основа, решта оксиди)
- H3PO4, FeCl3, HCl, H2CO3, HNO3, H2S (FeCl3 – сіль, решта кислоти)
Учень склав хімічне рівняння, а його молодший братик ненароком порвав аркуш, допоможіть відновити запис, враховуючи, що деякі формули можуть бути зайвими
- К2SO4 HCl NaOH FeCl3 Fe(OH)3 H2O (Fe(OH)3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O)
- SO3 H3РO4 К3РO4 КОН СаО H2O (3КОН + H3РO4 = К3РO4 + 3H2O)
4. Виконання тренувальних вправ (20 хв)
Заповніть пропуски у рівняннях реакцій (Слайд)
(учні самостійно виконують завдання, з взаємоперевіркою):
І варіант
1)BaCO3+… = BaCl2+CO2+…
2) … + H2SO4 = ZnSO4+H2
3)MgO + … = MgSO4
ІІ варіант
4) … +H2O = NaOH
5)Na2SiO3+CaCl2= … + …
6) …… = FeO + H2O
1)BaCO3+… = BaCl2+CO2+…
2) … + H2SO4 = ZnSO4+H2
3)MgO + … = MgSO4
ІІ варіант
4) … +H2O = NaOH
5)Na2SiO3+CaCl2= … + …
6) …… = FeO + H2O
Рівняння навпаки (кожна з груп складає рівняння реакцій добування своєї солі)
Придумайте вихідні речовини для отримання таких солей (по кілька варіантів):
«Мозковий штурм»
Практикум. У саду і на городі
Щоб рослини не уражали хвороби їх оприскують розчином купрум (ІІ) сульфату (“синім каменем”). Після обробітку залишилося трохи цього розчину і Степанко вирішив злити його до посудини, але не знав, яку вибрати: залізну каністру, пластикове відро чи цинкове відро.
Що ви йому порадите? Відповідь обгрунтуйте рівняннями реакцій
Встановіть відповідність (фронтальна робота з класом)
“Морський бій”:
з ким реагуватиме основа?
5. Виконання творчих завдань (10-12 хв)
(учні виконують завдання за власним вибором, вчитель консультує)
Метод «Системний оператор» (бачення будь-якого об’єкта у його взаємозв’язках з іншими об’єктами)
Із чотирьох елементів — Калій, Сульфур, Оксиген і Гідроген — складіть формули: трьох оксидів, двох кислот, двох солей. однієї основи. Покажіть схематично можливість їх взаємоперетворення, тобто об’єднайте у систему
Придумайте вихідні речовини для отримання таких солей (по кілька варіантів):
- ? + ? → Na2CO3
- ? + ? → CaSO4
- ? + ? → FeCl2
- ? + ? → K3PO4
Установіть відповідність між речовинами, що реагуватимуть одна з одною
- А. Zn(OH)2
- Б. CaO
- В. FeSO4
- Г. СО2
- HNO3
- BaCl2
- Н2О
- NaOH
1 | 2 | 3 | 4 | |
А | + | - | - | + |
Б | + | - | + | - |
В | - | + | - | + |
Г | - | - | + | + |
«Мозковий штурм»
- Чому, коли болить горло не можна пити мінеральної газованої води?
- Як очистити яйце від шкарлупи, не розбивши його?
Практикум. У саду і на городі
Щоб рослини не уражали хвороби їх оприскують розчином купрум (ІІ) сульфату (“синім каменем”). Після обробітку залишилося трохи цього розчину і Степанко вирішив злити його до посудини, але не знав, яку вибрати: залізну каністру, пластикове відро чи цинкове відро.
Що ви йому порадите? Відповідь обгрунтуйте рівняннями реакцій
Встановіть відповідність (фронтальна робота з класом)
Складіть праві та ліві частини рівняння, назвіть продукти реакції
- Na2CO3 + HCl
- MgO + H2SO4
- Ca(OH)2+CO2
- CuSO4 + KOH
- FeCl3 + NaOH
- Cu(OH)2 + K2SO4
- NaCl+H2O+CO2
- Fe(OH)3 + NaCl
- CaCO3 + H2O
- MgSO4 + H2O
“Морський бій”:
з ким реагуватиме основа?
А | Б | В | |
1 | K2O | Na2CO3 | H2SO4 |
2 | SO3 | H2S | Zn(OH)2 |
3 | H2O | CuСl2 | P2O5 |
4 | H3PO4 | MgO | Ca(OH)2 |
(учні виконують завдання за власним вибором, вчитель консультує)
Метод «Системний оператор» (бачення будь-якого об’єкта у його взаємозв’язках з іншими об’єктами)
Із чотирьох елементів — Калій, Сульфур, Оксиген і Гідроген — складіть формули: трьох оксидів, двох кислот, двох солей. однієї основи. Покажіть схематично можливість їх взаємоперетворення, тобто об’єднайте у систему
Метод «Символічна синектика» (для означення явища використовуються рухи, жести учнів).
Зобразіть типи хімічних реакцій: сполучення, заміщення, обміну (з утворенням осаду), розкладу.
Поетична задача
Зобразіть типи хімічних реакцій: сполучення, заміщення, обміну (з утворенням осаду), розкладу.
Поетична задача
В пробірці першій є речовина,
Що небезпечна і до опіків їдка,
В пробірці другій вже сполука не така,
Та не на жарт вона палка.
Коли їх разом сполучить -
Зникає небезпека вмить,
А залишаються в пробірці - чудеса –
Кухонна сіль й звичайная вода.
Запишіть даний процес за допомогою рівняння реакцій.
Обчисліть кількості речовин реагентів необхідних для добування 11,7 г кухонної солі (відповідь – по 0,2 моль)
Обчисліть кількості речовин реагентів необхідних для добування 11,7 г кухонної солі (відповідь – по 0,2 моль)
Практикум «Нумо, кмітливці!»
Дано розчини речовин у 3 пробірках без етикеток: натрій хлорид, калій гідроксид, сульфатна кислота. Як їх розрізнити, маючи лише фенолфталеїн?
6. Підсумки уроку та повідомлення домашнього завдання (3 хв)
Повторити параграф 11-14.
Середній рівень. Вправа 128.
Достатній (1) та високий (2) рівень:
Складіть речовини в ланцюжок перетворень та здійсніть їх:
- KOH, KNO3, K, K2O
- Na3PO4, P, Mg3(PO4)2, P2O5
Високий рівень. Вправа 132 (задача)
Творче завдання. Скласти розповідь (казку) «Якби я був сіллю (основою)»
Комментариев нет:
Отправить комментарий